A mezőgazdasági múzeumban jártak a Pettkósok…

A Herman Ottó Emlékév 2014 című programhoz kapcsolódott a Földművelésügyi Minisztérium, amikor az általa fenntartott szakiskolák számára lehetőséget biztosított arra, hogy a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban tavaly decemberben megnyílt időszaki kiállításon részt vegyenek.

A 19. század nagy polihisztorának, Herman Ottónak állítottak emléket a „Herman Ottó öröksége a mezőgazdasági múzeumban” című időszaki tárlat megvalósításával a Vajdahunyad várában működő múzeum munkatársai. Ennek a kiállításnak a megtekintésére volt lehetősége a minisztérium támogatásával a Pettkó-Szandtner Tibor Lovas Szakképző Iskola és Kollégium diákjainak január 27-én.

A bábolnai iskola hat osztályából az arra legérdemesebb öt-öt tanuló vehetett részt a jutalom-kiránduláson a fővárosban. A látogatás alkalmával a Herman Ottó munkásságát feldolgozó tárlat megtekintésével kezdődött a program, amelyen a múzeum munkatársa kalauzolta a diákokat. Itt megtudták a Pettkósok, hogy a kiállított eszközök egy részét maga a természettudós gyűjtötte még a 19-20. századi munkássága idején – bemutatva az ún. magyar ősfoglalkozások közül kettőt: a halászatot és a pásztorkodást.

A kiállítás megtekintése után múzeumpedagógiai program következett. Ennek során a muzeológus Herman Ottó életének egy érdekes időszakába röpítette vissza a diákokat: 1878-ban az Osztrák-Magyar Monarchia elfoglalta a szomszédos Bosznia-Hercegovina területét, amit Herman és baráti köre elleneztek. Az esemény után a fővárosban petárdákat robbantottak a kormánypárt épületében és a miniszterelnöki rezidencián is.

A diákok a korszak egyes szereplőinek „bőrébe bújva” kutattak az után, hogy vajon kinek volt köze a titokzatos robbantásokhoz. Beszélgetések sora után sikerült megfejteniük, hogy Herman Ottó állt a figyelemfelkeltésként szolgált petárdarobbantások mögött. Mint kiderült a robbantásokat a polihisztor úgy találta ki, hogy ne essen emberi életben kár és valóban figyelemfelhívásként szolgáljon a kormány számára. Az izgalmas program
betekintést adott a Pettkósoknak a természettudós pozitív értelemben véve nem mindennapi személyiségének még jobb megismerésébe.

A nap zárásaként a diákoknak lehetőségük volt egy Herman Ottóhoz kapcsolódó totó kitöltésére is, amihez az információt a múzeum egyes tárlatain gyűjthették be, és emellett megtekinthették az összes állandó és időszaki kiállítást is.

A Pettkósok körében természetesen „A ló – Nemzeti lókiállítás” című tárlat volt a legnépszerűbb, amelyen Kincsem és Imperiál mellett sok érdekes lovas emléket láthattak.